35 % sleva na vše. Kód MAMA zadej v 1. kroku nákupního košíku. Platí do 12.5.2024.

Plánování svatby - vše, co byste o něm měli vědět

Co byste měli vědět, než začnete plánovat svatbu?

Situace budoucích novomanželů je často velmi podobná. V předchozím roce se zasnoubili a po novém roce často začíná plánování svatebního dne. Jak ale začít tak, aby vše dávalo smysl a aby na sebe jednotlivé kroky dobře navazovaly? Pokud se plánování svatby týká i vás, tak byste určitě měli znát odpovědi na to, co je třeba vědět, než začnete plánovat svatbu.

Co rezervovat jako první?

I když se to může zdát na první pohled jako banalita, opak je pravdou. Poté, co si vyberete své preferované svatební místo, zamiřte okamžitě na místní radnici, abyste si potvrdili váš termín svatby s oddávajícím, který je k tomu v daném místě způsobilý. Bez tohoto člověka se totiž oficiálně nevezmete a termíny bývají zablokované na dlouhou dobu dopředu a tak byste to určitě neměli podcenit. Není nic horšího, než mít rezervované místo, zvolený datum svatby, a potom zjistit, že vás vlastně nikdo neoddá. Jistě, můžete udělat obřad jen na oko a následně se vzít na úřadě kdekoli a kdykoli jinde, ale preferovaná varianta to není.

Když máte zajištěny tyto nezbytnosti, určitě začněte poptávat ty dodavatele služeb, kteří nemohou poskytovat své služby v jeden čas na více místech najednou. Zpravidla se jedná o fotografy, DJe, kapely či cateringové firmy.

Můžete se vdát beze svědků?

Kdybyste si náhodou představovali svou vysněnou svatbu jako tu nejmenší možnou, i tak vás na místě bude muset být pět. Oddávající, nevěsta a ženich a dva svědci. V České republice si nikoho beze svědků vzít zkrátka nemůžete a právě svědci svými podpisy stvrzují uzavření vašeho manželství. Stejně tak si zkontrolujte, že máte po ruce své rodné listy a platné občanské průkazy, kterými se budete muset prokázat.

Jak je to se změnou dokladů po svatbě?

Kdo z vás plánuje svatební cestu čerstvě po svatbě, nemusí se obávat rychlého vyřízení dokladů. Kvůli změně příjmení se tato situace týká nejčastěji žen, ale nemusíte se bát – na „starý“ cestovní pas totiž můžete bez problému cestovat ještě 3 měsíce po svatbě.

Nárok na volno na svatbu

Abyste si mohli svůj svatební den užít v klidu a pohodě, můžete se opřít i o zákoník práce. Ten vám totiž garantuje nárok na dva dny volna na svatbu s tím, že jeden den máte placený. Stejně tak mají nárok na pracovní volno i rodiče novomanželů. Pokud si budete chtít svatbu připravovat částečně sami, určitě se vám tento volný čas bude hodit například i k tomu, abyste v místě rozmístili nejrůznější svatební dekorace.

Kolik stojí svatba?

To je otázka, která samozřejmě zajímá asi každého a bohužel se na ni nedá zcela přesně odpovědět. Můžete samozřejmě spočítat náklady na snubní prsteny, oddávajícího, hudební produkci a podobně, ale něco odhadnete jen těžko. Pokud budete chtít pohostit své hosty, připravte se na částku zhruba 800 – 2000 Kč na osobu. Nejvíce se ale může prodražit konzumace alkoholu a bývá obvyklé, že například tvrdý alkohol si hosté platí sami.
Autor: Jiří Novotný