Čištění stříbra, aneb jak vyčistit stříbro

Chtěli jste si dnes vzít některý z vašich stříbrných šperků, které jste delší dobu nenosili, a najednou jste zjistili, že jsou matnější, příp. i změnily barvu a jsou zbarvené dočerna. Dobrou zprávou je, že šperky jsou opravdu stříbrné. Ta horší zpráva s sebou nese vaši aktivní účast na uvedení šperku do původního lesku a barvy.

Tarnish, ztráta lesku, černání stříbra

Dříve než si představíme několik "domácích" metod čištění a cídění stříbra, dozvíte se, proč ke změně barvy a lesku u stříbrných předmětů dochází. K zakalení barvy stříbra dochází, pokud šperky přijdou do kontaktu s věcmi, které obsahují sloučeniny síry, jako jsou vejce natvrdo, majonéza, hořčice a gumičky. Stačí stopové množství sirovodíku v ovzduší a spustí se proces černání stříbra. Sirovodík se nachází ve vzduchu v důsledku některých průmyslových procesů a rozkladu mrtvých rostlin a živočichů. Reakci urychluje vlhké prostředí, takže řetízky, náramky nebo prstýnky zčernají při pocení rychleji.

Na rozdíl od rhodiovaných, platinovaných nebo pozlacených šperků ze sterlingového stříbra 925/100, je potřeba správným a šetrným zacházením s "klasicky" stříbrnými šperky předcházet ztrátě jejich krásy a lesku.

Pět nejlepších tipů, jak zabránit ztmavnutí stříbra, které není pokovováno některým z drahých kovů (zlatem, platinou či rhodiem):

  • Vyhněte se chlorované vodě. Nenoste své stříbrné šperky v chlorované vodě. Nezapomeňte si je sundat také před cvičením, sprchováním nebo koupáním.
  • Vyhněte se sloučeninám síry. Vyhněte se nošení šperků kolem věcí, které jsou bohaté na sloučeniny síry, jako jsou vejce a majonéza.
  • Vhodné teplotní podmínky. Uchovávejte stříbro na suchém místě a při pokojové teplotě. Ve vaší šperkovnici byste měli šperky uchovávat ve flanelem potaženém sáčku nebo látce. Předejdete tak zmatnění.
  • Nejprve použijte kosmetiku. Nasaďte si šperky až poté, co použijete parfém a nanesete hydratační krém.
  • Noste stříbro často. Pro stříbro je vlastně lepší se nosit, než dlouho ležet.