Co je syntetický opál.

Syntetické opály jsou uměle vyrobené opály, které mají podobné chemické složení, vnitřní strukturu, fyzikální vlastnosti a vzhled jako přírodní opály. Bývají označovány jako opály vytvořené v laboratoři, opály pěstované v laboratoři nebo opály kultivované, aby se ukázal jejich umělý původ. Například syntetický opál imprergnovaný polymerem obsahuje SiO2 (oxid křemičitý) (80 % hm.) + pryskyřice (20 % hm.). Přírodní opál má složení: SiO2.nH2O, oxid křemičitý s vodou. Voda je v minerálu zastoupena od 3 %.

Protože opál má barvy jiných drahokamů, považoval je antický Řím za ze všech nejvzácnější a nejmocnější. Arabské legendy vyprávějí, že opály obsahují blesky a padají z nebe během bouřek. Opál byl po většinu historie považován za nejšťastnější a nejkouzelnější ze všech drahokamů, protože může vykazovat všechny barvy. Největší těžba přírodního opálu je v Austrálii a těžby v menším rozsahu můžeme nalézt v Etiopii, Mexiku, ale třeba i po 100 letech v Dubniku na Slovensku.

Stříbrné náušnice Cute UnicornOpál 02a

Oceňování "pravých" opálů je poměrně složitá záležitost. Velmi zjednodušeně se dá říci, že nejvíce jsou ceněny tzv. drahé opály. Nejoceňovanější je černý opál, kdy se cena za karát pohybuje v rozmezí 2.000 až 25.000,- Kč. Ty nejvzácnější černé opály jsou oceňovány nad 100 tis. Kč za karát. Nejvíce jsou ceněny černé opály, ve kterých převládají červené skvrny. Za nimi následují oranžová a zelená barva. Nejméně ceněny jsou modré a fialové skvrnky. Naproti tomu cena syntetického opálu je mnohonásobně nižší, tj. od několika korun až po cca 500,-Kč za karát, resp. kus, který může mít i několik karátů.

Svět přírodních opálů a svět syntetických opálů jsou dva zcela odlišné světy. Spojuje je šperkařská práce. Její výsledky pak zdobí ženy na celém světě, ať už je zdobí šperk s pravý či syntetickým opálem. Nespornou výhodou syntetického opálu je jeho nízká, výrazná měnění barev a jejich velký výběr a možnost stejných barevných kombinací šperků. Díky inovativním procesům byl vyvinut syntetický opál impregnovaný polymerem pro větší pevnost, takže nepraskají. Můžete je brousit a řezat do jakéhokoli představitelného tvaru.

Představíme Vám několik krásných šperků se syntetickým opálem. Šperkařům se podařilo vytvořit mnoho šperků, které mají podobný vzhled, ale každý kus je jedinečný. Procesy při výrobě syntetických opálů napodobují přírodu, a proto má většina kusů opálů různé barvy. V závislosti na úhlu světla pak bude opál měnit barvu.

Stříbrný náhrdelník SweetheartStříbrný náhrdelník Opálové Srdce