Jak vybrat materiál šperku?

Nejčastější materiály na výrobu šperků

  • Kovy a jejich slitiny jsou nejčastějším materiál při výběru a následné výrobě šperků.
  • K nim se nerozlučně přimykají minerální a syntetické drahé kameny, kterými jsou kovové šperky osazovány.

Od nepaměti se ženy, muži, ale i děti krášlí šperky. Zdobí si hlavu (vlasy, uši, nos i ústa), krk a hruď, zápěstí, prsty na rukou i kotníky nohou. Používají šperky k neformálním příležitostem: party s přáteli, rande, dovolená u moře apod. Šperky jsou však nezbytností i při formálních událostech: zásnuby, svatba, křtiny, promoce, reprezentační ples, návštěva opery či baletu aj.

Jaký materiál se používá na výrobu šperků?

1. přírodní materiál flóry - havajské květinové náhrdelníky a ozdoby do vlasů, vavřínový věnec i dětské náušnice z třešní či věnečky z lučních květin. Patří sem bezesporu i dřevěné produkty zpracované s řezbářskou dovedností.
2. přírodní materiál fauny - kožešinové ozdoby, čelenky z peří, přívěsky z kostí, mořských lastur aj. Zde už bylo zapotřebí větší řemeslné zručnosti k výrobě takovýchto šperků.
3. přírodní minerály a horniny - už po staletí nás samostatně nebo vsazeny do jiných materiálů doprovázejí méně či více opracované drahokamy a polodrahokamy. Mezi první lidmi používanými byl azurit, obsidián, ametyst, ale i jantar.
4. výrobky zpracovatelského průmyslu - sklo, porcelán, glazura i moderní laboratorní výroba drahých kamenů a jejich imitací. Patří sem i kožedělné výrobky, šňůrky a provázky z přírodních i umělých materiálů. V neposlední řadě sem musíme zařadit i širokou škálu plastických hmot a syntetických pryskyřic.
5. kovy a jejich slitiny.
V tomto článku se zaměříme na nejčastější kovy a jejich slitiny, které šperkařství na výrobu šperků používá.

Nejčastější kovy a jejich slitiny na výrobu šperků

  • drahé kovy a jejich slitiny - zlato, stříbro, platinové kovy (platina, iridium, osmium, palladium, rhodium a ruthenium).
  • obecné kovy a jejich slitiny - železo, resp. ocel, měď (mosaz, bronz), titan, nikl, zinek, wolfram (karbid wolframu), olovo, hliník, cín...

Pokud jste se již rozhodli, že materiálem pro výrobu šperku bude kov, pak si jistě budete chtít jednotlivé šperkařské kovy porovnat podle určitých kritérií. Nabízíme Vám následující parametry, podle nichž se pak můžete rozhodnout, kterému kovu, resp. slitině dáte přednost.

Porovnání čistých kovů, příp. jejich slitin

Kov / Slitina Cena / vzácnost Otěru odolný Čistota kovu Hypoalergennost Hustota/hmotnost
Platina 💰💰💰💰💰 💎 💎💎💎💎💎 💎💎💎💎💎 💎💎💎💎💎
Zlato 14k 💰💰💰💰 💎 💎💎 💎💎 💎💎💎💎
Stříbro 💰💰 💎💎 💎💎💎💎💎 💎💎💎💎 💎💎💎
Nerez ocel 💰 💎💎💎💎 💎💎💎💎 💎💎💎💎 💎💎
Titan 💰 💎💎💎💎 💎💎💎💎 💎💎💎💎 💎
Wolfram 💰💰 💎💎💎💎💎 💎💎💎💎 💎💎💎💎 💎💎💎💎💎

Legenda: 1-5 emoji, 1 je NEJMÉNĚ a 5 je NEJVÍCE

Prohlédněte si šperky z konkrétních materiálů na našich stránkách.

Stříbrné šperky Ag 925/1000

Dnes je stříbro považováno za dobrou volbu pro šperky, protože je cenově nejdostupnější ze všech drahých kovů.

Šperky z chirurgické oceli

Nerezová ocel 316L je pro šperky podstatně levnější než jiné kovy. Časem si zachovává svou barvu a nebledne.