Motiv nekonečno - vše o tomto symbolu na jednom místě

Už v dávných dobách naráželi lidé na to, že jsou kolem nás věci a jevy, které nemůžeme spočítat ani změřit. Věci a jevy, které nemají konce. Jsou NEKONEČNÉ.

Symbol nekonečna neměl vždy podobu ležaté osmičky ♾️.

process
V egyptské a řecké kultuře se symbol nekonečna zobrazoval jako kruhový nebo oválný tvar, který měl symbolizovat nekonečnost a věčnost. Často byl zbodobněn jako stočený do kruhu, který se požírá vlastní ocas. Had nekončí a nezačíná nikde jinde než v sobě samém. Tento had je znám jako Uroboros.
process
Podobné symboly se objevují v mnoha dalších kulturách a civilizacích po celém světě, například v čínské, indické, řecké, římské, aztecké a severské mytologii. Ve starověkém Řecku byl podobný symbol zvaný Ouroboros spojován s bohyní Země Gaiou a také s alchymickými procesy. V řecké matematice se symbol nekonečna objevil poprvé už u Archiméda, který použil nekonečnou řadu k výpočtu hodnoty čísla π.
V arabské matematice a astronomii se symbol nekonečna používal jako značka pro nekonečnost a pro velká a malá čísla.
process
V křesťanství, resp. během evropského středověku a renesance, se nekonečno zobrazuje jako symbol věčného života, který má tvar kruhu nebo kruhového písmene "omega" Ω. Může však mít i jinou podobu. Symbol nekonečna můžeme nalézt na Michelangelově fresce "Stvoření Adama" na stropě Sixtinské kaple. Symbol nekonečna je zde vyjádřený v gestu mezi rukou Boha a rukou Adama. Obě ruce se zdánlivě nedotýkají, ale jsou blízko sebe a jejich uspořádání může evokovat tvar ležící osmičky.
process
V dnešní době se nejčastěji používá symbol nekonečna v podobě ležaté osmičky ♾️, který vznikl až v 17. století, když matematik John Wallis poprvé použil tento symbol pro reprezentaci nekonečna. V 19. století se symbol nekonečna natrvalo usadil v matematice a fyzice, kde byl používán jako značka pro nekonečné množství a nekonečně malé hodnoty. V té době se také začal naplno používat symbol ♾️ pro reprezentaci nekonečna.
process
V moderní době se symbol nekonečna používá v mnoha oblastech, jako jsou matematika, fyzika, informatika, umění, literatura a náboženství, a má různé významy a použití v každé z těchto oblastí. Avšak zjednodušeně se dá říci, že symbolizuje nekonečnost, věčnost, bezkonečnost nebo nespočetnost.

Symbol nekonečna využívají návrháři šperků. Design šperků ho zahrnuje jednak jako dekorativní prvek, jednak jako symbol lásky, věčnosti a nekonečnosti.

Není se co divit, že symbol nekonečna často najdeme na zásnubních prstýncích, které představují věčnou lásku a trvalé spojení mezi dvěma lidmi.

Velmi často nalezneme symbol nekonečna propojen se siluetou srdce na přívěscích náhrdelníků. Jsou to vlastně umocněné symboly věčnou lásky v jejich vztahu. Pozadu nezůstávají ani náramky či náušnice. Větší brilanci i okázalost dodávají těmto šperkům i drahé kameny, jimiž jsou osázeny.