Znamení zvěrokruhu - zodiac - zvířetník

Pro některé z nás je astrologie pouze pozůstatkem z méně osvícených časů, než se naše chápání vesmíru rozrostlo. Pro jiné je postavení hvězd a planet skutečným hybatelem našeho každodenního života a určuje i náš charakter. V žádném případě však nelze astrologii upřít vliv na jednotlivce i společnost.

Srdcem astrologie je zvěrokruh – pásová oblast oblohy, která se rozprostírá přibližně 8° severně nebo jižně od dráhy Slunce oblohou – a jeho 12 astrologických znamení. Orbitální dráhy Měsíce a hlavních planet jsou v pásu zvěrokruhu.

Znamení zvěrokruhu

Pro velké zjednodušení si můžeme říci, že Země obíhá kolem Slunce, a to se postupně objevuje před 12 souhvězdími: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. Tato astrologická znamení tvoří nebeský souřadnicový systém, v němž každé ze znamení zabírá 30° nebeské délky, tedy zhruba jeden měsíc z našeho roku.

Astrologie za svou více než dvoutisící letou historii vytvořila na základě pozorování a interpretace pohybu a kombinace hvězd, Slunce, Měsíce a planet na obloze řadu předpovědí od jednotlivých lidských osudů až po osudy etnických skupin a celých národů. Mohl by vás zajímat také ascendent. Do svého arsenálu zapojila i čtyři přírodní elementy: vodu, vzduch, oheň a zemi. Přírodní elementy se v detailech rozpadly např. na kovy, drahé kameny, barvy apod., které jsou v harmonii s jednotlivými znameními: